Okolice warte zwiedzenia

Zielona Góra to bez wątpienia miasto z bardzo bogatą historią, dlatego nie powinno nikogo zaskakiwać to, że jest w stanie przyciągać turystów z różnych rejonów Polski. Jednocześnie warto powiedzieć, że okolice Zielonej Góry może nie należą przyrodniczo do miejsc wyjątkowych to jednak są na tyle ciekawe, że wyjazd turystyczny w tym kierunku również może się okazać niezwykle atrakcyjny i będziemy mieli okazję, by poznać wiele ciekawych miejsc znajdujących się w tej okolicy. Po tym jak poznamy samo miasto na pewno warto będzie wybrać się na wycieczkę po okolicy, ewentualnie zobaczyć jak ta okolica się kształtuje i co interesującego można tam zwiedzić.

Zamek w Czernej

Zamek w Czernej znajduje się około 40 minut drogi od Zielonej Góry i jest jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy tego miasta. Wybudowany w XVI wieku zamek przetrwał do czasów współczesnych i stał się miejscem zabytkowym o muzealnym charakterze, które to miejsce obecnie będzie można zwiedzać przebywając na tym terenie. Zamek powstawał według projektu Hansa Lindnera, dlatego niekiedy nazywa się go również jako Zamek Lindnera. Jego fundatorem był mieszkający w okolicy właściciel kilku wsi Wolfgang Glabitz, który jak przekazuje nam historia przygotowywał zamek dla swojego syna. Była to typowa budowla renesansowa, co widać między innymi po zdobieniach zachowanych do czasów współczesnych, Zwieńczona wysoko wznoszącą się wieżą. Będąc w tej okolicy warto także zobaczyć samą wioskę Czerna. Miejscowość jest niewielka, położona na bardzo żyznych ziemiach. Po zwiedzaniu zamku można jeszcze zobaczyć resztki wieży dużego zboru luterańskiego, który został rozebrany w latach 50-tych minionego wieku, a także zabudowania folwarku , który niegdyś należał do zamku.

Bytom Odrzański

Wracając w kierunku Zielonej Góry około 7 km od zamku zobaczyć można Bytom Odrzański. Miasteczko z XIII wieku to świetna wizytówka ziemi lubuskiej. Pierwszy gród był tutaj już na początku wieku XI. Obecnie najważniejszym miejscem będzie zespół odrestaurowanej Starówki, gdzie znajdziemy barokowe, klasycystyczne i późnorenesansowe, eklektyczne kamieniczki. Zobaczyć możemy w samym centrum rynku rzeźbę kota w butach. Oprócz tego można zwiedzić późnorenesansowy ratusz. Kościół św. Hieronima oraz kościół ewangelicki. W niektórych miejscach zobaczymy również pozostałości miejskiej fosy.

Kożuchów

Jadąc jeszcze dalej na swojej trasie będziemy mieli Kożuchów w połowie drogi miedzy zamkiem a Zieloną Górą. To miejscowość, która w czasach księstwa głogowskiego miała bardzo duże znaczenie. Charakterystyczną cechą tego miasta jest to, że udało się tam zachować praktycznie bez zniszczeń rozplanowanie kamienic gotyckich z XIII wieku z zespołem kościelnym ratuszowym i zamkiem. W ten sposób cały zespół architektoniczny w tym miejscu jest wyjątkowy i będzie zasługiwał na zainteresowanie pojawiających się tutaj gości. Zamek z XIV wieku, to pierwotna siedziba książąt, a potem również klasztor karmelitów. Zachował jednak swój gotycko barkowy charakter aż do dziś. W mieści zobaczymy jeszcze mury obronne, które istniały tam mniej więcej od wieku XIII i do dziś znajdują się dobrym stanie. Ciekawostką może być to, że na terenie miejscowości znajduje się jedno z najlepiej zachowanych lapidariów w naszym kraju. W sumie składa się na nie około 200 płyt nagrobnych z okresu renesansu, baroku oraz rokoka. Znajduje się ono na terenie protestanckiego cmentarza.

Nowa Sól

W bliskiej odległości od Kożuchowa znajduje się również Nowa Sól, miejscowość, której początki są bardzo dawna. Swoje znaczenie miała jednak od XVI wieku, gdy na tym terenie powstała warzelnia soli uzyskiwanej z surowca, który był sprowadzany z Bretanii. Miasto mogło się rozwijać właśnie dzięki warzelni, w okolicach pojawił się urząd solny, tartak wodny, browar i inne zabudowania. Obecnie nadal można znaleźć na terenie miasteczka te właśnie pozostałości dawnych czasów, dlatego przebywając w okolicy Zielonej Góry można tam zajrzeć i zobaczyć między innymi most podnoszony na kanale portowym, port rzeczny, stocznię, magazyn solny czy plac solny.

Żagań – znaczące miasto na szlaku

Wśród tych różnych miejsc w okolicy Zielonej Góry znajduje się również Żagań, który według legend był założony przez córkę Wandy i wnuczkę Kraka księżniczkę Żagannę około 700 roku. Na terenie miasta było wiele problemów z pożarami, dlatego wielu elementów nie udało się tam zachować. Można jednak udając się do Żagania zobaczyć stare miasto mniej więcej z XVI – XVIII wieku, barokowy płac, który był siedzibą książąt a takżę mury obronne. Charakterystycznym miejscem będzie także oranżeria z rampami.

Widać, że okolice Zielonej Góry są rzeczywiście atrakcyjne i znajdziemy tam wiele miejsc, które będzie warto zobaczyć. Na pewno w trakcie pobytu w samym mieście dobrze będzie zainteresować się czymś innym, tak by mieć więcej możliwości poznania Zielonej Góry również od strony turystycznej. Te wskazane miejsca jak się wydaje są ciekawymi propozycjami dla tych osób, które chętnie zwiedzają a nie spędzają czasu wyłącznie w jednym miejscu.