Inne galerie

Nie będzie przesadzonym stwierdzeniem, że Polska galeriami handlowymi stoi i tych różnych propozycji na rynku jest rzeczywiście bardzo wiele. Jeśli chodzi o galerie handlowe największe tego typu placówki znajdują się oczywiście w największych miastach w Polsce i tam znajdziemy najwięcej atrakcyjnych miejsc. Omawiając Galerię Pod Topolami z Zielonej Góry postaramy się zwrócić również uwagę na inne tego typu punkty handlowe, które znajdują się w naszym kraju, a rzeczywiście ich nie brakuje. Dziś będziemy chcieli przedstawić największe i najbardziej atrakcyjne na rynku galerie handlowe.

Wrocławski gigant

Jeśli chcemy zainteresować się galeriami handlowymi zacznijmy od największej w naszym kraju a więc Galerii handlowej, które znajduje się na terenie Wrocławia. Chodzi o placówkę Aleje Bielany, która znajduje się na granicy miasta i jest to największe centrum handlowo – usługowo – rozrywkowe w naszym kraju. Zarząd centrum należy do Ikea Centres Poland S.A. Całość powstała na przełomie XX i XXI wieku, jednak następnie była to galeria wiele razy przebudowywana, zmienia i powiększana, dzięki czemu stała się największym centrum handlowym w naszym kraju. To właśnie w tym miejscu zaczął działać pierwszy sklep meblowy IKEA na Dolnym Śląsku i po dwóch latach ruszyła tutaj obok galeria handlowa. Ostatnia rozbudowa to rok 2015, gdy galeria powiększyła się do obecnych rozmiarów. W środku znajduje się miejsce na kilkaset sklepów, poza dużym marketem meblowym IKEA również budowlane OBI czy multimarket JULA. Dla gości został przygotowany parking, który łącznie jest w stanie przyjąć 4700 samochodów. Do centrum dociera również kilka linii autobusów miejskich.

Arkadia – największa w Warszawie

W Warszawie królem galerii handlowych pod kątem wielkości będzie znajdująca się Na Muranowie galeria Arkadia. Dla sklepów przygotowanych zostało około 110 tysięcy metrów kwadratowych. Galeria powstała w 2004 roku, od 7 lat znajduje się pod rządem spółki Unibali – Rodamco, która to spółka ma w swoim zarządzie wiele centr handlowych na całym europejskim rynku. Arkadia to ponad 250 sklepów 22 restauracje i kino, które ma 15 ekranów dla miłośników kina.

Złote Tarasy

Złote tarasy w Warszawie może nie są największym centrum handlowym w mieście, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że to miejsce ze względu na lokalizację i ciekawą estetykę stało się miejscem masowo odwiedzanym przez gości z całego miasta. Złote tarasy zostały otwarte w roku 2007. Właścicielem tego centrum handlowego obecnie jest spółka Unibail-Rodamco tak samo jak to się dzieje w przypadku Arkadii, a więc dwie najbardziej liczące się galerie handlowe w Warszawie są w zarządzie tej firmy. Użytkowa powierzchnia handlowa tej galerii to około 65 tysięcy metrów kwadratowych przygotowanych pod kątem miłośników zakupów. Na tej powierzchni z najdziemy najbardziej luksusowe marki.

Galeria Katowicka

Galeria Katowicka to centrum znajdujące się w centrum miasta w okolicy głównego dworca kolejowego w mieście. Galeria Katowicka powstała jako miejsce handlowe liczące sobie około 53 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W sumie mamy tam blisko 250 sklepów oraz punktów usługowych. Do dyspozycji gości przygotowany jest kinowy multipleks oraz także specjalny podziemny parking liczący sobie 1200 miejsc parkingowych. Dla gości przyjeżdżających na rowerach przed galerią zlokalizowany został specjalny stojak na rowery. Charakterystyczne dla tej galterii jest to, że składa się ona aż z siedmiu kondygnacji.

Galeria Krakowska

W samym centrum miasta obok dworca głównego zlokalizowana jest duża galeria handlowa. Galeria Krakowska przy ulicy Pawiej posiada dla gości około 270 sklepów, do tego również parking na 1400 samochodów. W sumie to wszystko mieści się na około 60 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Razem z galerią powstał również hotel znajdujący się tuż obok galerii. W roku 2013 zdecydowano o przygotowaniu na ścianie galerii specjalnego muralu, który liczy sobie w sumie 1400 metrów kwadratowych powierzchni i malowany był z użyciem ponad 460 litrów farby.

Łódzka Manufaktura

Na terenie dawnych fabryk w 2006 roku ruszyła nowa galeria handlowa o charakterystycznej nazwie Manufaktura. To właśnie to miejsce stało się centrum handlowym, które było największym w Polsce do czasu rozbudowy Alei Bielańskich we Wrocławiu. Obecnie liczy sobie 110 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Budowa galerii zakładała utrzymanie odpowiedniej formy estetycznej, która będzie nawiązywać do pierwotnego przeznaczenia budynku. Dlatego w sumie udało się odnowić około 90 tysięcy metrów kwadratowych obiektów z cegły. Kompleks składa się z 260 sklepów, do tego multikino, które ma 15 sal i aż 60 różnych restauracji. W środku znajduje się centralnie położony rynek, gdzie organizowane są imprezy muzyczne, na rynku zbudowana jest najdłuższa w Europie fontanna w okresie zimowym funkcjonuje tam lodowisko. Dla gości przygotowany jest duży parking.